Prihlásený:                    Admin sekcia       Odhlásiť
◀ Späť na zoznam služieb

BOSU Trainer

Vďaka BOSU vám pomôžem vytrénovať nielen viditeľné svaly, ale aj hlboký stabilizačný systém (HSS), ktorý vám stabilizuje chrbticu, kolená, členky a ostatné problematické kĺby. Výsledkom môže byť napríklad ustátie kritickej polohy a vyhnutie sa pádu, prípadne zraneniu.

Medzi priekopníkov cvičenia s BOSU patrili hokejisti a iní športovci vracajúci sa z USA. Pre niektorých znamenalo BOSU rehabilitačnú pomôcku, pre iných prostriedok pre inováciu tréningu.

Prvotný zmysel BOSU je funkcia nestabilnej podložky. Môže mať niekoľko stupňov náročnosti v závislosti od spôsobu umiestnenia, stoja cvičenca, voľby cvičení, ako aj závažia. Na BOSU sa niekedy aj zdanlivo nenáročný pohyb stáva výzvou. Preto je toto cvičenie tak obľúbené medzi profesionálnymi športovcami a cvičencami, ktorí chcú predísť stagnácií. Slúži ako predúrazová prevencia, na zmiernenie svalových disbalancií, ale aj ako unikátna pomôcka pri rehabilitáciách.

Ako BOSU funguje

Hlavným zámerom používania BOSU je zlepšenie rovnováhy a koordinácie svalov jadra tela. Tým, že podložka je nestabilná, sa okrem veľkých svalových skupín, zapájajú aj drobné svaly oporného aparátu. Tento efekt sa na pevnej podložke tak jednoducho dosiahnuť nedá. Výsledkom nie je iba spevnenie viditeľných svalov, ale aj hlbokého stabilizačného systému (HSS), vďaka ktorému máme pevnejšie kolená, členky, chrbticu a dokážeme si prácu svojho tela lepšie uvedomiť.

Výhody BOSU

Popri vyššie spomínanom skvalitnení hlbokého posturálneho svalstva a zlepšení reakcie tela na nečakané rýchle podnety, je výborným prostriedkom k zlepšeniu rovnováhy.

Veľmi podstatné je taktiež posilnenie svalov jadra tela. Patria k nim priečny brušný sval, pozdĺžne svaly chrbta, bránica a skupina svalov panvového dna.

BOSU pomáha budovať funkčné telo a zlepšuje medzisvalovú koordináciu. To by si pri čítaní týchto riadkov mal uvedomiť každý pravidelný návštevník posilňovne. Je realitou, že športovec, ktorý zvládne drep so 150 kg, nezvládne drep na jednej nohe. Príčina je v nekoordinovanosti niektorých svalových skupín.

Ak cvičíte drep na BOSU, efekt bude iný. Koordinácia, vyvažovanie, jemnejší pohyb a lepšia práca svalov. To všetko núti človeka v oveľa väčšej miere uvedomovať si pohyb a svaly vlastného tela.

Pre futbalistu, hokejistu, lyžiara, ale aj pre vás to môže v praxi znamenať v milisekundách skoršiu reakciu konkrétneho svalu, alebo súhru svalov. Výsledkom môže byť napríklad ustátie kritickej polohy a vyhnutie sa pádu, prípadne zraneniu.

Čo dodať na záver? Ak vás hore uvedené informácie zaujali, alebo len chcete uniknúť z bežného stereotypu dvíhania železa, vyskúšajte BOSU. Cvičenie by sa totiž nemalo stať povinnosťou, ale malo by ostať zábavou ;)

◀ Späť na zoznam služieb