Prihlásený:                    Admin sekcia       Odhlásiť
◀ Späť na zoznam služieb

Personální trénink v tehotenství a po porodu

Cvičenie počas tehotenstva nie je len v záujme budúcej mamičky, ale najmä v záujme jej dieťaťa. Pravidelnému cvičeniu by sa mala venovať každá zodpovedná mamička.

Tehotenstvo je ideálnym obdobím pre prijatie dobrých životných návykov v oblasti fyzickej aktivity. Cvičenie počas tehotenstva nie je len vo vašom záujme, ale aj v záujme vášho dieťaťa. Okrem špeciálnych tehotenských cvičení vám poradím aj s vhodnými športom a ďalšími aktivitami.

Dnešné štúdie dokazujú že primerané cvičenie má počas tehotenstva pozitívny vplyv na zdravie matky aj dieťaťa.

Cvičenie vám navyše pomôže dostať sa do formy po skončení šestonedelia. Dokonca aj tehotné ženy s nadváhou môžu cvičiť, nie však s úmyslom chudnutia. Tehotenstvo rozhodne nie je čas na závratné zvyšovanie kondície alebo znižovanie hmotnosti.

Hlavné výhody cvičenia v tehotenstve:

  • zmiernenie ťažkostí typu zápchy
  • redukcia kŕčov v nohách
  • prevencia a odstraňovanie bolesti chrbta
  • pociťovanie väčšej sily a chuti vyrovnať sa s každodennými úlohami
  • kvalitnejší spánok
  • zníženie stresu
  • uvoľnenie psychického napätia
  • lepšia príprava na pôrod a udržanie sa v kondícii
  • rýchlejší návrat tela do pôvodnej formy po pôrode
  • zlepšenie krvného obehu v dolných končatinách a tým zníženie rizika vzniku opuchov.

Je dokázané a klinická prax potvrdzuje, že rodičky, ktoré si počas tehotenstva udržali alebo dokonca zlepšili svoju fyzickú kondíciu, mali menej komplikácií v tehotenstve a ich pôrod prebiehal rýchlejšie.

Cvičenie po pôrode

Pri normálne prebiehajúcom šestonedelí sa môžete po 4 – 6 týždňoch od pôrodu vrátiť k tréningu. Neodporúčam začať cvičiť skôr ako 10 týždňov po pôrode, ak máte za sebou cisársky rez alebo akokoľvek náročný pôrod. Najdôležitejšie však je, začiť cvičiť so súhlasom lekára.

 

Zameranie cvičenia po pôrode:

Panvové dno - svaly panvového dna bývajú po pôrode značne poškodené, preto sa zameriavam na ich precvičenie a znovu navrátenie ich pevnosti a pružnosti. Tieto cvičenia môžete robiť aj keď vám bolo urobené nastrihnutie hrádze.

Prsné svaly - posilňovaním prsných svalov sa podporuje ich pružnosť a pevnosť a v neposlednom rade aj samotná laktácia.

Svaly dolných končatín - precvičovaním tejto skupiny svalov má veľký význam pri predchádzaní vzniku trombov (krvných zrazenín) a zároveň podporuje krvný obeh.

Brušné svaly - dôležité je povzbudiť krvný obeh, činnosť mliečnych žliaz, urýchliť zavinovanie maternice, spevniť svaly oslabené po tehotenstve a pôrode. Takisto je významné precvičiť svaly chrbta a rúk, ktoré sú namáhané nosením dieťatka.

 

Pravidelným cvičením po pôrode posilníte všetky dôležité svalové skupiny, ktoré boli počas tehotenstva vystavené záťaži. Pravidelné cvičenie vám rýchlejšie vráti správne držanie tela. Cvičenie nemá len estetický význam, ale hlavne pozitívne vplýva aj na vašu psychiku. Pri cvičení sa uvoľňuje množstvo hormónov, ktoré vám zlepšia náladu a navrátia pocit duševnej pohody.

◀ Späť na zoznam služieb